Considerații finale
Primul volum a acestui studiu cuprinde indicații referitoare la antrenamentul sufletesc din cadrul Pregătirii pentru inițiere. Autorul acestui studiu a dorit să poată oferi o orientare și câteva indicații practice pentru practicarea în mod corect și cu rezultate bune a exercițiilor oferite de Rudolf Steiner în Cum se dobândesc cunoștințe despre lumile superioare. Totuși, fără o practică constantă și serioasă a acestor exerciții, mii de pagini de studii ar fi doar praf aruncat în vânt. Pentru lumea spirituală numai strădaniile autentice, pornite din impulsuri curate de dezvoltare interioară sinceră aduc forțe vii de revigorare a omenirii. Când un singur om pornește în mod conștient și cu bună-voire pe calea dezvoltării spirituale, el aduce în lumea spirituală forțe mari pentru întreaga omenire. Este important să purtăm aceste realități în conștiență când ne apucăm de un drum de dezvoltare.
Exercițiile pentru inițiere fac parte din exercițiile principale indicate de știința spirituală. Ele singure nu duc însă la rezultatele dorite dacă nu au două puncte de sprijin esențiale. Prima coloană de sprijin a observațiilor meditative trebuie să fie practica exercițiilor însoțitoare[1], fără de care discipolul spiritului nu poate avea o viață sufletească echilibrată și va risca prin scindarea vieții sale interioare să piardă controlul asupra propriilor facultăți de simțire, gândire și voință. A doua coloană de sprijin care din punct de vedere spiritual este prima se referă la dezvoltarea noastră morală. Trebuie să avem mereu grijă ca paralel cu orice dezvoltare a facultăților noastre interioare să avem o relație echilibrată cu oamenii din jurul nostru, din biografia noastră. Trebuie să devenim din ce în ce mai înțelegători, mai interesați de problemele celorlalți, mai responsabili față de îndatoririle noastre zilnice pe măsură ce progresăm în exersarea și cultivarea organelor noastre sufletesc-spirituale. Printr-un drum corect de inițiere dezvoltarea noastră morală trebuie să meargă mereu ascendent în paralele cu cea spirituală. Inițierea este un drum al nostru, al fiecăruia dintre noi, spre Om, iar această devenire este legată de problemele noastre biografice, de oamenii pe care îi avem în jurul nostru, de oamenirea întreagă, cu crizele, neputințele sau izbânzile ei. Inițierea presupune responsabilizarea plină de iubire și înțelegere față de toate ființele și faptele lumii Pământului, iar o disciplinare corectă va avea mereu în vedere acest ideal, care este christic în sensul său cel mai profund.
[1] Exercițiile însoțitoare (controlul gândirii, al voinței, al sentimentelor, pozotivitatea, obiectivitatea și echilibrul) au fost indicate de Rudolf Steiner în Cum se dobândesc cunoștințe…- GA 10 cap. Despre unele efecte ale inițierii, Știința secretă – GA 13, cap. Cunoașterea lumilor superoare și Îndrumări pentru o educație esoterică – GA 245, cap. I.







